| Erno Enkenberg, Elina Tuhkanen, Sarah Gerats och Emma Tryti
VISU
galleri 4.- 25.10.2008
Erno Enkenbergs nästan svarta fotografier baserar sig på tanken om hur lite ljus som egentligen behövs för att skapa ett fotografi. Teman i hans fotografier är människor och föremål. Enkenberg gör själv ingen skillnad mellan olika teman, han avporträtterar människor såsom föremål och föremål såsom människor. Måleriskheten i de mörka bilderna är ett medvetet val som en del av ett större projekt i vilket konstnären sonderar fotografiets och målningens gemensamma gränstrakter.
Sarah Gerats passion för fotograferingen syns i hennes arsenal av kameror. I huvudsak fotograferar hon med gamla kameror, vars optiska egenskaper intresserar henne. Modellen i Gerats fotografier är ofta konstnären själv. Hon uppträder dock alltid anonymt, lik ärketypen av en ung kvinna.
Elina Tuhkanens skulpturer i ticka tolkar barndomens fantasilandskap. På tickan finns rent naturligt ett litet landskap som hon bearbetar för att åstadkomma andra landskap, större än sig själv. Medelpunkten i dessa världar är sprickor och håligheter som fortsätter långt under ytan i de världar som Tuhkanen skapat. Åskådarens uppgift blir att föreställa sig verkligheten under ytan, det som man egentligen inte kan se.
Utgångspunkten i Emma Trytis målningar är hennes barndomsminnen, fotografier, textsnuttar eller enbart en enskild färg. Hon arbetar i huvudsak med akvareller och bläck. Resultatet i hennes bilder är en kombination av verklighet och drömmar, av minnen och förväntni
|